آموزش اینترنت و کامپیوتر و تبادل لینک

 

منوی کاربری


این وبلاگ را به صفحات مورد علاقه تان اضافه کنید!     با ما تماس بگیرید!     این وبلاگ را صفحه خانگی خودتان کنید!


   پیغام مدیر : خوش آمدید

   افراد آنلاین :

.


نظر سنجی

 


آدرسهای ورود

www.pclearnpc.persianhackers.com

www.pclearnpc.bigestblog.com
www.pclearnpc.mihanblog.com

www.pclearnpc.myblog.ir


وضعیت در یاهو

[yahoo]


صفحات وبلاگ


صفحات اضافی

آموزش کامل و جامع استفاده از مرورگر


لینک به ما / لوگوی دوستان

 

لینک به ما

.

توضیحی برای لوگو


 


لوگوی دوستان

 
 

برای تبادل لوگو پیغام بگزارید.

 


آمار وبلاگ

امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
ایجاد صفحه : - ثانیه


با تشکر از

 

  برای دیدین قالبهای آماده برای وبلاگ اینجا کلیک کنید


طراحی از : مجتبی ابراهیمی

قدرت از : میهن بلاگ

  اطلاعاتی در مورد قرص اِکس(قرص‌های روانساز/شادی آور)ء | عمومی ,

پرواز مرگ با قرص شادی

بررسی آثار سوء اعتیاد به مادة شادی‌آور اكستازی در میان جوانان

 

....پرواز مرگ با قرص شادی

دوتا گیلاس دور گوش‌هاش انداخت و روی تاب نشست. پاهاش رو خم و راست كرد و تكانی به تاب داد. از توی ساختمان صدای موزیك می‌اومد. سعی كرد حركت تاب با ضرب‌آهنگ موزیك هماهنگ باشه. بعضی‌ها دوست دارن توی تاریكی با دوستشون برقصن، اما اون دوست داشت تو دل شب تنها باشه. دفعة اول كه اِكس زد، خودش رو از همه سر می‌دید. به همین خاطر تا صبح رقصید. حالا دلش می‌خواست تنها باشه. یكی صداش می‌زد. دوست بود، دوستی كه آورده بودش اینجا...
ـ امشب بیا بریم پارتی، سرحال می‌شی.
جوابی نداد. سرحال بود. «مهتاب، چه قشنگی!» ماه اون بالا بود. صورتش گرد و سفید. قرصی كه خورده بود هم همین‌طور. قول داده بود كه از همیشه خوش‌تر باشه. مهتاب قشنگ بود. تاب كه بالا می‌رفت، دستش رو دراز می‌كرد طرف ماه. «همیشه برام بخند، مهتاب!» اتوبان رو برای اون دوتا خلوت كرده بودن. عروس و داماد با هم می‌رفتن خونه. همة ماشین‌ها رو جا گذاشته بودن. مهتاب خندید. تاب اوج می‌گرفت و بعد پایین می‌رفت. باد افتاد توی تور سفیدش. تندتر، باز هم تندتر. «زندگی مال ما دوتاس.» دستش رو دراز كرد به طرف ماه. «مهتاب...» یه ماشین بزرگ وسط اتوبان بود. به ماه نگاه كرد. صدای ترمز گرفتن ماشین توی گوش‌هاش پیچید... تاب كه ترمز نداشت. ماه چقدر نزدیك بود! تور سفیدش خونی شد. باید صورت ماه رو پاك می‌كرد. موهاش رو زد كنار. تمام صورتش خونی بود. مهتاب رو نگاه می‌كرد. «همیشه با هم، روز خوش و شب تار.» نوك انگشت‌هاش به ماه خورد. خون به صورت ماه پاشیده. تاب رو تندتر كرد. یكی به طرف تاب می‌آد. شاید می‌خوان ماه رو ازش بگیرن. دست‌هاش رو از هم باز كرد. تاب رفت عقب و اومد جلو. بالا... پرید بالا. ماه رو محكم گرفت. با دو تا دست‌هاش. «مهتاب، هیچ‌كس نمی‌تونه ما رو از هم جدا كنه.» خونِ مهتاب زمین رو گرم و خیس كرده بود. یك نفر از خانه دوید بیرون. ـ دختره مهمونی رو خراب كرد. برای چی آوردیش اینجا؟ ـ خواستم یه خورده سرحال بیاد.برگشتن توی ساختمان. صدای موزیك بلندتر شد. مهتاب، ماه رو توی دست‌هاش داشت. تور سفید روی سرش بود و به خانة بخت می‌رفت...ء
 

اكستازی (Ecstasy) چیست؟

نام علمی اكستازی متیلن‌دی‌اكسی‌ـ اِن ـ مت‌آمفتامین1 است. این تركیب روان‌افزا به‌طور . مصنوعی ساخته می‌شود.اِم دی.اِم آ ، تركیب جدیدی نیست. نخستین بار در سال 1912 یك شركت داروسازی آلمانی به نام مِرك با هدف ساخت تركیباتی برای كنترل و مهار اشتها در افراد چاق، این ماده را تولید كرد. اما استفاده از آن تا اواخر دهة 1970 به تعویق افتاد. در این زمان، روان‌شناسان و روان‌پزشكان .اِم دی.اِم آ، را داروی مناسبی برای درمان اختلالات روانی و عاطفی معرفی كردند. این محصول در دهة 1980 از انبار كارخانه‌ها خارج شد و مورد استفادة متقاضیان خیابانی خود قرار گرفت. در سال 1985، دولت امریكا مصرف این تركیب را ممنوع اعلام كرد و مطالعات انجام‌شده در مورد حیوانات آزمایشگاهی در سال 1986، آثار مخرب اكستازی را بر سیستم عصبی نشان داد. ء


اكستازی خالص، پودری سفید متشكل از كریستال‌های ریز است. از این پودر بوی كپك به مشام می‌رسد. در صورت وجود ناخالصی، اكستازی به رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای نیز دیده می‌شود. این ماده به اشكال قرص، كپسول، پودر استنشاقی و برچسب‌های پوستی موجود است. اكستازی را تزریق هم می‌توان كرد. اما در اغلب موارد، اشكال خوراكی آن مصرف می‌شود. میزان اِم دی.اِم آ ، در هر قرص از 9 تا 117 میلی‌گرم متفاوت است. قرص‌های موجود در بازار حاوی مقدار اندكی اِم دی.اِم آ ، و درصد زیادی ناخالصی هستند. كافئین، افدرین (تحریك‌كننده)،پی.اِم.آ ، (فعال‌كنندة سیستم عصبی)،دی.ایکس.اِم ، اِم.دی.آ ، (تركیبی كشنده)،پی.سی.پی و اِسپید ، از جمله مواد محركی هستند كه به‌عنوان ناخالصی به قرص‌های اكستازی افزوده می‌شوند.

دكتر شهاب صالح‌پور، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، استفاده از مواد مصنوعی محرك از خانوادة آمفتامین همچون اكستازی را در جهان رو به گسترش می‌داند و می‌گوید: «بر اساس هشدار سازمان ملل متحد، خرید و فروش و مصرف این مواد را به دشواری می‌توان كنترل كرد. زیرا قیمت آنها ارزان است و به آسانی همه جا در دسترس هستند. این نوع موادِ شادی‌آور یا شادی‌افزا، به دلیل ایجاد احساس شعف موقت، برای جوانان جذابیتی خاص پیدا كرده‌اند. در تایلند تركیبات مت‌آمفتامین به شكلات افزوده می‌شود و به نام یا ـ با ، كه در زبان تایلندی به معنای داروی جنون است، به كودكان و نوجوانان فروخته می‌شود. قرص‌های، اسپید، را رانندگان تاكسی می‌خورند و با سرعت 160 كیلومتر در ساعت در بزرگراه‌های تایلند تردد می‌كنند. همچنین این قرص در تایلند در كنار مشروبات الكلی برای مشتریان سرو می‌شود. در اندونزی تركیبی مشابه به نام شابو به بازار عرضه شده كه ارزان‌قیمت است و معمولاً روسپیان و مشتریان آنها از آن استفاده می‌كنند. مردم محلی به آن برادر فقیر كوكائین می‌گویند. افراد طبقة متوسط به جای آن اكستازی مصرف می‌كنند كه گران‌تر است. بررسی‌های به‌عمل‌آمده در انگلستان نشان می‌دهد كه یك میلیون نفر اكستازی مصرف می‌كنند. به این دارو در انگلستان داروی عشق گفته می‌شود.»
به این ترتیب، دارویی كه در سال‌های پس از جنگ جهانی اول برای درمان افسردگی سربازان امریكایی و آلمانی به كار می‌رفت، در دهه‌های بعد، به‌عنوان یك مادة شادی‌آور رواج یافت.

آثار مصرف اكستازی

حمید ع. هجده سال دارد. وی دانش‌آموز دورة پیش‌دانشگاهی است. حمید را در بخش اعصاب و روان یكی از بیمارستان‌های تهران بستری كرده‌اند. وی كه در حدود یك‌ ماه پیش به قصد خودكشی رگ دست خود را از ناحیة مچ بریده است، در پاسخ به این سؤال كه چرا اكستازی مصرف می‌كند، می‌گوید: «شادی‌اش را نمی‌شود وصف كرد.»

دكتر آذردخت مفیدی، روان‌پزشك و روانكاو سازمان پزشكی قانونی كشور، آثار مصرف اكستازی را بر روان این‌گونه تشریح می‌كند: «روان به سه جزء خودآگاه، پیش‌آگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. در سطح خودآگاه، انگیزه‌ها، رفتارها و احساساتی مطرح هستند كه نسبت به آنها آگاهی داریم. تفكرات و احساسات موجود در سطح پیش‌آگاه با تمركز قابل دسترسی‌اند و نسبت به سطح ناخودآگاه آگاهی نداریم. اكستازی به معنای جذبه است. جذبه حالتی در روان است كه در آن سطح خودآگاه موقتاً محو می‌شود و فرد در مقابل سطح پیش‌آگاه و ناخودآگاه خود قرار می‌گیرد. احساسات، تفكرات و اعمال ما را سطح خودآگاه كنترل می‌كند. با از بین رفتن كنترل خودآگاه، افكار و تعارضات ناخودآگاه بروز می‌كنند. برای مثال، فردی را در نظر بگیرید كه از اجتماع وحشت دارد. این فرد در شرایط معمولی ارتباط صمیمانه‌ای با اطرافیان برقرار نمی‌كند. اما به دنبال مصرف این دارو، ترس خودآگاه وی از اجتماع محو می‌شود و تمایل فرد به برقراری ارتباطات اجتماعی افزایش می‌یابد. همچنین در شرایط طبیعی، مواجه شدن ما با عوامل استرس‌زا موجب ترشح هورمون‌های خاصی می‌شود كه بدن را در وضعیت فرار و گریز قرار می‌دهد. مصرف اكستازی نیز چنین وضعیتی را در بدن ایجاد می‌كند. تمام مكانیسم‌های دفاعی بدن به كار می‌افتند و انرژی فرد زیاد می‌شود.

مهم‌ترین اثر این دارو امنیت‌بخشی روانی است. به‌طور كلی، انگیزة انسان برای هر عملی از سه عامل منشأ می‌گیرد: عشق، ترس و گناه. این نوع داروهای روان‌گردان احساس ترس و گناه را در روان به حداقل می‌رسانند. در نتیجه، اعتمادبه‌نفس فرد افزایش می‌یابد و تمایل طبیعی او برای برقراری ارتباط صمیمانة فیزیكی و عاطفی زنده می‌شود. هر فرد با رشد مكانیسم‌های روانی خود احساس امنیت می‌كند و با محیط پیرامونش سازگار می‌شود. اگر فردی احساس امنیت را با مصرف دارو یا مادة خاصی به روان خود القا كند، در درازمدت توانایی‌اش برای خلق چنین شرایطی به حداقل می‌رسد. یعنی اكستازی یك شخصیت كاذب ایجاد می‌كند و به دنبال قطع دارو، فرد به وضعیت روانی نابسامان اولیه بازمی‌گردد.»

دكتر فربد فدایی، روان‌پزشك و عضو هیئت علمی دانشگاه، در مورد آثار مصرف اكستازی می‌گوید: «این دارو باعث ایجاد احساس سرخوشی و قدرت می‌شود. توجه و تمركز فرد نیز به دنبال مصرف اكستازی افزایش می‌یابد.» اثر،20،اِم دی.اِم آ تا 40 دقیقه پس از خوردن قرص اكستازی ظاهر می‌شود. احساس خشنودی، نشاط، صمیمیت و نزدیكی به افراد به شكل افراطی در فرد به‌وجود می‌آید. این آثار 60 تا 90 دقیقه پس از مصرف اكستازی به حداكثر خود می‌رسند و 3 تا 4 ساعت پس از مصرف از بین می‌روند و خستگی، اضطراب و افسردگی جانشین آنها می‌شود.

دكتر مهدیس كامكار، روان‌پزشك، به اختلالات دركی ناشی از مصرف اكستازی اشاره می‌كند: «درك هر پنج حس در فرد مختل می‌شود. یعنی فرد بدون وجود محرك خارجی، حسی را درك می‌كند. در حالت طبیعی، برای درك هر حس، قسمتی از قشر مخ فعال می‌شود. به دنبال ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مركزی، مناطق مختلف قشر مخ بدون وجود محرك واقعی فعال می‌شوند. شایع‌ترین توهم در این میان مربوط به حس بویایی است. یا این‌كه فرد صدایی را می‌بیند و می‌شنود. اصطلاح جیغ بنفش را برای فهم بهتر این وضعیت مثال می‌زنم. یعنی هم صدای جیغ را می‌شنود و هم آن را به رنگ بنفش می‌بیند. همچنین، درك هر حس زیاد می‌شود. برای مثال، فرد صدای شخصی را كه در نزدیكی او نشسته است از فواصل دوردست می‌شنود، یا ماه را لمس می‌كند. این وضعیت بسیار وحشتناك و رعب‌آور است و فرد دچار روان‌پریشی می‌شود. به دنبال مصرف اكستازی، شعور، آگاهی و روان فرد مختل می‌شود. او نمی‌داند كه كجاست، كیست و متعلق به چه زمانی است. همچنین، این ماده آستانة تحریك‌پذیری روانی را پایین می‌آورد.»

دكتر ساحل همتی‌گركانی، روان‌پزشك و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، می‌گوید: «اكستازی بر قدرت سنجش واقعیت اثر می‌گذارد و فرد را مستعد جنون می‌كند. این افراد بخصوص نسبت به حركات غیركلامی اطرافیان حساس می‌شوند. مثلاً فكر می‌كنند كه سایرین مشغول بدگویی از آنان هستند. مشكل دیگری كه در مصرف‌كنندگان اكستازی ظاهر می‌شود «سندروم پس از توهم»2 است. متأسفانه در نیمی از مصرف‌كنندگان، این سندروم بروز می‌كند. به این ترتیب كه شخص، پس از محو آثار اكستازی، تجربیات زمان سرخوشی را درك می‌كند. این وضعیت ناخواسته، موجب افزایش میل به خودكشی در این گروه می‌شود.»

افزایش قوای فكری، افزایش احساس رضایت از وضع موجود، افزایش انرژی بدن، احساس راحتی و آرامش، احساس نزدیكی و تعلق به دیگران، احساس عشق و یكدلی و بخشش و عفو، تقویت حس قدردانی، احساس عطش، كاهش تمایل به خوردن، اصرار به در آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران، افزایش سرعت عمل، حركات غیرارادی چشم، غیرارادی بودن احساسات، پرچانگی و حركت دادن زبان و فك، دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها به هم، گرفتگی عضلات، افزایش ضربان قلب، پرفشاری خون، بیقراری، اضطراب، نگرانی، لرزش اندام‌ها، افزایش دمای بدن یا كاهش آن، از دست رفتن آب بدن، سردرد، سرگیجه و از بین رفتن تعادل از دیگر علائم مصرف داروی روان‌افزای اكستازی هستند. به دنبال افزایش فعالیت سیستم عصبی خودكار و پرفشاری خون، فرد مستعدِ ابتلا به حملات قلبی و مغزی می‌شود. به‌علاوه، گاه كاهش حجم آب بدن آن‌قدر زیاد است كه منجر به مرگ فرد در نتیجة كاهش حجم خون می‌شود. اكستازی هیپوتالاموس یعنی مركز تنظیم حرارت بدن را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. در نتیجه دمای بدن مصرف‌كننده به شكل غیرقابل مهاری بالا یا پایین می‌رود.

تخریب روان و جسم

اكستازی اثرهای متعددی بر مغز می‌گذارد. این ماده یك واسطة عصبی‌ـ شیمیایی به نام سروتونین را آزاد و همچنین از بازجذب سروتونین جلوگیری می‌كند. واسطة عصبی‌ـ شیمیایی دیگری كه میزان ترشح آن تحت تأثیر اكستازی قرار می‌گیرد، دوپامین است. اِم دی.اِم آ ، مقدار دوپامین مغز را كاهش می‌دهد.
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد كه اِم دی.اِم آ آثار مخربی بر مغز دارد. دكتر جورج ریكورته ، استاد عصب‌شناسی دانشكدة پزشكی دانشگاه جان هاپكینز امریكا، تصاویر كامپیوتری به‌دست‌آمده از مغز افرادی را كه اكستازی مصرف می‌كنند مطالعه كرده است. كسانی كه در طول 5 سال به‌طور متوسط 200 مرتبه قرص اكستازی مصرف كرده‌اند، هرچند از نظر رفتاری كاملاً طبیعی‌اند، درجاتی از تخریب مغزی را نشان می‌دهند. همچنین ارتباط معناداری میان دفعات مصرف اكستازی و میزان تخریب مغزی به دست آمد. دكتر ریكورته دریافت كه اكستازی در مصرف‌كنندگان دائمی خود 20 تا 60 درصد از سلول‌های سازندة سروتونین را از بین می‌برد. تخریب این سلول‌ها قدرت یادآوری و یادگیری فرد را كاهش می‌دهد.
دكتر حمید مرتضوی، روان‌پزشك و متخصص ترك اعتیاد، می‌گوید: «مصرف طولانی‌مدت این دارو علائم روحی و روانی مشابه بیماران اسكیزوفرن ایجاد می‌كند.»
آرمیتا ف. دوبار در هفته به بخش دیالیز یكی از بیمارستان‌های تهران می‌آید و چهار ساعت طاقت‌فرسا روی تخت دیالیز می‌خوابد. به لولـه‌های قطور دستگاه نگاه می‌كنم. خون از طریق یك لولـه به داخل دستگاه می‌رود و با لولـة دیگری به بدن آرمیتا منتقل می‌شود. چشمان جوان و غمگینش را به من می‌دوزد: «هرچه می‌خواهی بگو. جنس خوب و رفیق ناباب... قرص اكس این بلا را سرم آورده.»
زوال حافظة كوتاه‌مدت، تخریب سلول‌های قشر مخ، نارسایی كبد و كلیه‌ها، كاهش شدید وزن و ضایعات پوستی از جملة دیگر عوارض مصرف اكستازی است كه به تأیید سازمان بهداشت جهانی رسیده است. به اعتقاد یكی از محققان برجستة امریكایی، قدرت تخریب اكستازی چنان است كه حتی با یك‌بار مصرف آن، احتمال از دست دادن 60 درصد از حافظه وجود دارد.
طیف آثار مخرب این تركیب شگفت‌آور است. اكستازی بر ساختمان مادة وراثتی موجود زنده (دی اِن اِی) نیز اثر می‌گذارد و نقایص ژنتیكی ایجاد می‌كند.
نام بهرام ق. در فهرست دریافت پیوند كبد قرار دارد. او 16 ساله است و تنها یك‌بار نصف قرص اكس خورده است. سموم موجود در این قرص كبد بهرام را از كار انداخته است. حالا او منتظر است تا بخشی از كبد برادرش را با یك عمل پیوند دریافت كند.
آیا اكستازی اعتیادآور است؟

دكتر محسن وزیریان، رئیس ادارة پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، می‌گوید: «مصرف این نوع داروها مانند سایر مواد مخدر با لذت همراه است و فرد را تحریك به مصرف دوباره می‌كند. مشابه آنچه در مورد بقیة مواد مخدر صادق است، پس از یكی دو بار مصرف دارو، دوز بالاتری لازم است تا فرد ارضا شود.»

اكستازی اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌كند. دكتر آذردخت مفیدی توضیح می‌دهد: «اعتیاد به دو شكل جسمانی و روانی مطرح می‌شود. مصرف این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌كند، ولی وابستگی روانی فرد را به دنبال خواهد داشت. اكستازی باعث پاداش به منِ (اِگو) فرد می‌شود. بنابراین روان را به‌واسطة افزایش احساس رضایت از خود و احساس امنیت تقویت می‌كند.»
گروهی از افراد به‌طور ژنتیكی دارای استعداد گرایش به اكستازی هستند. این افراد كسانی هستند كه مراكز پاداش در مغز آنها ضعیف عمل می‌كند. در نتیجة این نقصان، آنان نیاز به یك عامل خارجی دارند تا احساس رضایتمندی را ایجاد كند. چنین شرایطی منجر به اعتیاد فرد به یك محرك كاذب می‌شود.
دكتر فربد فدایی می‌گوید: «هرچند كه این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی‌كند، یك‌بار مصرف آن تا 80 درصد احتمال استفادة مجدد را افزایش می‌دهد.»

مسمومیت با اكستازی

آنچه به دنبال مسمومیت با اكستازی اتفاق می‌افتد كُما و مرگ است. فرد به‌شدت عرق می‌كند و حجم زیادی از آب بدنش را از دست می‌دهد. مردمك چشم گشاد می‌شود. تب بالا می‌رود و فرد گرمازده می‌شود. قلب به‌شدت می‌تپد. فشارخون بالا می‌رود و هر لحظه احتمال خونریزی مغزی یا حملات قلبی وجود دارد.
هنوز پادزهر مؤثری برای درمان مسمومیت ناشی از مصرف اكستازی شناخته نشده است. در مورد این قبیل افراد، پزشكان به اقدامات حمایتی مانند پایین آوردن فشارخون، جبران آب ازدست‌رفته و كنترل درجة حرارت بدن اكتفا می‌كنند.

اكس پارتی


میهمانی‌های رِیو در دهة هشتاد میلادی بحران جدیدی در اروپا و امریكا به‌وجود آوردند. اكستازی به‌طور غیرقابل مهاری در میان جوانان نفوذ كرده بود و روزبه‌روز بر تعداد مصرف‌كنندگان آن افزوده می‌شد. كسانی كه به این قبیل میهمانی‌ها می‌رفتند هماهنگ و عجیب بودند. یكسان لباس می‌پوشیدند تا خود را به صورت یك گروه درآورند. بزرگ‌ترین گروه اكس‌بازها فرقة لایِن پت بود. اعضای این فرقه گمان می‌كردند كه با خوردن قرص‌های اكستازی به روشنایی می‌رسند. اما اصطلاح اكس پارتی مربوط به مجالسی است كه معمولاً از ابتدای شب تا بامداد روز بعد به طول می‌انجامند. این میهمانی‌ها با رقص‌های تند و متمادی در حین پخش موسیقی مخصوص مانند ریو، هاووس، و ترنس همراه‌اند. در این میهمانی‌ها، قرص‌های اكستازی در ظرف‌هایی دست به دست می‌گردد. از آنجا كه پس از مصرف اكستازی باید مقدار زیادی آب به بدن رساند، اصطلاح «آب خوردن» برای مصرف زیرزمینی قرص اكس به كار می‌رود. در برخی از این میهمانی‌ها، به منظور جذب مصرف‌كنندگان، قرص‌ها را به‌صورت رایگان عرضه می‌كنند.

دكتر آذردخت مفیدی علت تمایل مصرف‌كنندگان اكستازی به استفادة گروهی از آن را چنین توجیه می‌كند: «این تمایل به مصرف گروهی در مورد تمام مواد مخدر وجود دارد. اما در مورد اكستازی یكی از دلایل مطرح، نیاز به وجود یك فرد حمایت‌كننده است. مصرف انفرادی این دارو در تنهایی خطرآفرین است. از سوی دیگر، احساس سرخوشی دسته‌جمعی برای هر كدام از مصرف‌كنندگان حكم تأیید را دارد و فرد متقاعد می‌شود كه كار درستی انجام می‌دهد. دلیل دیگر، نیاز مصرف‌كنندگان به برقراری ارتباطات صمیمانة اجتماعی است. آنها همدیگر را در آغوش می‌گیرند و از بودن در كنار هم لذت می‌برند.»

دكتر فربد فدایی می‌گوید: «معتادان به دلیل مشكلات شخصیتی همیشه به دنبال یافتن هویت گروهی هستند. آنان جایگاه فردی خود را نیافته‌اند و می‌خواهند در یك گروه هویتی بیابند.»
اكس پارتی‌ها تاریك هستند. تنها صدای موسیقی می‌آید و بوی عرق تن‌هایی كه به‌شدت تكان می‌خورند. اكستازی باعث گشادی مردمك چشم می‌شود و مردمك گشادشده چشم را در برابر نور حساس و آسیب‌پذیر می‌كند.

اكستازی و ممنوعیت جهانی

مجلس انگلستان، پیش از رسیدن قرص‌های اكستازی از امریكا به این كشور، مجازات سنگینی را برای تولید، توزیع و مصرف این قرص‌ها وضع كرد. اما نتیجه كاملاً برخلاف انتظار بود. جوانان انگلیسی بسیار بیشتر از امریكایی‌ها به اكستازی روی آوردند. زندگی برخی از جوانان انگلیسی آن‌چنان به اكس وابسته شد كه بار سفر بستند و خود را به امریكا رساندند. در دهة 1990، در گوشه و كنار خیابان‌های امریكا جوانانی ژنده‌پوش به چشم می‌خوردند كه كشورشان را برای راحت‌تر مصرف كردن قرص‌های اكس ترك كرده بودند. اما قرص‌های اكستازی، با همان سرعتی كه جای خود را در میان جوانان امریكایی و اروپایی باز كردند، از رواج افتادند. در قانون كیفری امریكا جرم كسی كه این قرص‌ها را به دوستانش می‌دهد از جزای فروشندگان قرص‌ها بیشتر است. در این كشور سالانه 4/3 میلیون نفر دست‌كم یك‌بار از اكستازی استفاده می‌كنند.

ماده‌ای اعتیادآور برای جوانان مرفه ایران

دكتر محسن وزیریان در مورد آمار مصرف‌كنندگان اكستازی در ایران می‌گوید: «طبق آماری كه در سال 1380 از یك تحقیق به دست آمده است، بیش از 40 هزار نفر در ایران این دارو را تجربه كرده‌اند. بخش عمده‌ای از مصرف‌كنندگان اكستازی را دانش‌آموزان و نوجوانان تشكیل می‌دهند. البته این نمونه‌ها را نمی‌توان به كل جامعه تعمیم داد. موضوع پراهمیت دیگر، الگوی مصرف داروهای نشاط‌آور است. اگر در مصرف مواد مخدری مانند هروئین، به ازای هر 10 مصرف‌كنندة مرد، یك مصرف‌كنندة زن وجود دارد، در مورد اكستازی این نسبت 2 به 1 است.»
دكتر حمید مرتضوی مشخصات اغلب مصرف‌كنندگان اكس را چنین توصیف می‌كند: «مرد یا زنی جوان، تحصیلكرده یا دانشجو، دارای وضعیت اقتصادی خوب كه در خانواده‌ای ازهم‌پاشیده رشد كرده یا تنها زندگی می‌كند.»

قرص‌های موجود در بازار ایران عناوین مختلفی دارند: دلفین، لنگر، صلیب سرخ، رنو، سان‌شاین، سوپرمن، هوندا، اپل، امگا، پلیكان، لاو، مرسدس و غیره. این قرص‌ها با قیمت هر عدد 6 تا 12 هزار تومان به فروش می‌رسند.
از حمید ع. دلیل تفاوت قیمت‌ها را می‌پرسم. پاسخ می‌دهد: «من همیشه یكی از دو نوع دلفین و صلیب سرخ را مصرف می‌كنم. دلفین ارزان‌تر است. زودتر هم بی‌اثر می‌شود. صلیب سرخ قوی‌تر است. هر قرص آن را به قیمت 12 هزار تومان می‌فروشند.»
او در پاسخ به این سؤال كه چگونه قرص‌های اكستازی را تهیه می‌كند می‌گوید: «به‌صورت باز یا بسته‌بندی‌شده برایم می‌آورند. جوانی مرتب و آدم‌حسابی آنها را جلو در خانه تحویل می‌دهد.»
اكستازی در ایران، با ایجاد برخی تغییرات در مادة اصلی آمفتامین، در آزمایشگاه‌های غیرمجاز به دست می‌آید. تولید اكستازی فعالیتی غیرقانونی است كه، به دلیل سودآوری آن، تعداد زیادی از افراد فرصت‌طلب به آن مشغول‌اند.

اكستازی: زنان برابر با مردان

در مقایسه با سایر مواد اعتیادآور، تمایل زنان به استفاده از اكستازی به‌مراتب بیشتر است.
دكتر آذردخت مفیدی این الگو را بخشی از بحران زنِ مدرن در ایران می‌خواند و می‌گوید: «گاهی زنِ مدرن، قدرت را در طرد زنانگی خود می‌داند. بنابراین به سمت دنیایی مردانه كشیده می‌شود.»
دكتر حمید مرتضوی اضافه می‌كند: «زنان تمایل بیشتری به استفاده از اكستازی دارند. زیرا حالت نشئه و خمودگی‌ای كه به دنبال اعتیاد به سایر مواد مخدر ایجاد می‌شود، در مصرف این دارو مشهود نیست. به‌علاوه، استفاده از آن راحت و سریع است و نیازی به سرنگ تزریقی و آتش ندارد. همچنین، قرص‌های كوچك اكس به‌راحتی حمل می‌شوند و مخفی كردن آنها آسان‌تر است.»
دكتر ساحل همتی‌گركانی می‌گوید: «به‌طور كلی، افسردگی و اختلالات اضطرابی در میان زنان شیوع بیشتری دارد. از طرف دیگر، آنان به درمان‌های بی‌سروصدا علاقه‌مندند. بنابراین، برای رفع حالات نامناسب روانی خود، مصرف قرص‌های كوچك اكس را ترجیح می‌دهند.»

هشدار مرگ

از سال 1997 تا آوریل 2002، 202 مورد مرگ بر اثر مصرف اكستازی در انگلستان و ولز گزارش شده است. 85 درصد این افراد، علاوه بر اكستازی، مادة دیگری مانند الكل نیز مصرف كرده بودند.
استفاده از این قرص‌ها همراه با ماری‌جوانا رایج است. اما نوشیدن مشروبات الكلی در كنار مصرف اكستازی فرد را دچار كم‌آبی كشنده‌ای خواهد كرد.
از سوی دیگر، آمار بروز رفتارهای پرخطر در مصرف‌كنندگان اكستازی هشداردهنده است. مصرف این دارو، با ایجاد بی‌پروایی، رفتارهای جنسی محافظت‌نشده و مكرر به دنبال خواهد داشت. در نتیجه ارتباط نزدیكی میان مصرف اكستازی و ابتلا به ایدز یافت شده است. همچنین بیماری‌های مقاربتی در مصرف‌كنندگان اكستازی شیوع بیشتری دارد.

جوانان بخش اعظم جمعیت كشور ما را تشكیل می‌دهند. اشتیاق نسل جوان برای درك تجربیات جدید و نیاز آنان به شادی و هیجان، جوانان را نسبت به این‌گونه مواد بسیار آسیب‌پذیر كرده است. تقویت نظام‌های پاداش‌دهندة اجتماعی، فراهم ساختن زمینه‌های اقتصادی دسترسی جوانان به شادی و تفریحات سالم، و نیز ایجاد بستری مناسب برای پرورش استعدادهای بالقوة آنان در كنار آگاه‌سازی، گام‌های مؤثری در جهت پیشگیری از گرایش به داروهای مخرب شادی‌افزا هستند.
*
ماه رو زمینه. صدای جاز میاد. چالة خون، مهتاب رو تو خودش نگه داشته. ماه تنهاس. یه قرص سفیده. می‌خورندش و می‌رقصن. مهتاب كارش تمومه.           نوشته شده توسط بی نام و نشان در پنجشنبه 15 دی 1384 و ساعت 01:01 ب.ظ
ویرایش شده در پنجشنبه 15 دی 1384 و ساعت 02:01 ق.ظ

لینک ثابت | نظرات ()    حقوق این وبلاگ محفوظ است و کپی از آن تنها با ذکر نام مجاز می باشد
All Rights Reserved 2005-2006 © http://pclearnpc.mihanblog.com

 Resolution: 1024 * 768

منوی اصلی

= صفحه نخست
= پست الکترونیک

= طراح قالب وبلاگ

= نامه به مدیر وبلاگ


نویسندگان

بی نام و نشان(237)


موضوعات
عمومی(35)
اینترنت(52)
کد های جاوا(4)
آموزش کامپیوتر(46)
ترفند رجستری(14)
ویروس ها(11)
شبکه(28)
یاهو(12)
نکاتی از ورد(5)
سخت افزار(7)
برنامه نویسی(3)
اینترنت رایگان(8)
موبایل(2)
نکاتی از اکسس(2)
نکاتی از اکسل(2)
نکاتی از پاور پوینت(2)
دانلود(1)
Cisco Systems یا روتر (1)
نکاتی از فتوشاپ(1)
هاست رایگان و ...(1)


آرشیو

دی 1384 (237)


لینکستان

هاست رایگان ۱۰۰۰ مگابایت

السلام علیک یا صاحب الزمان ادرکنی


لینکدونی

حکمت (- کلیک)
دانلود نرم افزار جدید همراه با آموزش آن (- کلیک)
اطلاعات جامع در مورد ISP (- کلیک)
گروم نرم افزاری نسل جوان (- کلیک)
دانلود نرم افزار و آموزش (- کلیک)
هشت (- کلیک)
موتور جستجویی که حرف میزند (- کلیک)
بدون یاهو مسنجرچت کنید (- کلیک)
کافی نت کیمیا (- کلیک)
دانلود نرم افزار (- کلیک)
وزارت مخابرات (- کلیک)
سازمان سنجش (- کلیک)
دنیای کامپیوتر و ارتباطات (- کلیک)
بیا ۲۰ بگیر (- کلیک)
حالا بیا تو (- کلیک)
 آرشیو لینكدونی


جست و جو


خبرنامه


مطالب پیشین

کدهای جاوی از وبلاگی دیگر در صورت ناقص بودن کدهای دیگر

اطلاعاتی در مورد قرص اِکس(قرص‌های روانساز/شادی آور)ء

هر آن‌چه که می‌خواهید درباره‌ی لپ‌تاپ بدانید!

هر آن‌چه که می‌خواهید درباره‌ی لپ‌تاپ بدانید!

نرم افزار ISA Internet Security and Acceleration

آشنایی با روترهای Cisco

معرفی سایت یا وبلاگتان به موتور جستجوهای متعدد

Chatfab2.0

تذكر به احمدی نژاد بخاطر فیلترینگ

کم کردن هزینه تلفن

آموزش كامل ساخت دومین رایگان TK

امکان فارسی نویسی ویندوز XP

۱۰ برنامه‌ی کاملا رایگانی که بیشترین دانلود را داشته‌اند

معرفی یک سایت که ۴۵۰ مگابایت فضا میده

آن‌چه که از جی‌میل می‌گویند.

Copyright © 2005 by Mojtaba Ebrahimi. All rights reserved